Poziom wdrożenia BIM w wybranych krajach świata 2024 - Bim Ally
bimally.pl BIM Ally

Poziom wdrożenia BIM w wybranych krajach świata 2024

September 19, 2024

Building Information Modeling (BIM) staje się globalnym standardem w zarządzaniu projektami budowlanymi, w szczególności w sektorze publicznym. Jego zalety, takie jak poprawa efektywności, redukcja kosztów, optymalizacja procesów oraz lepsze zarządzanie informacją, sprawiają, że coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obowiązku stosowania BIM w zamówieniach publicznych. W różnych częściach świata wprowadzanie BIM przyjmuje odmienną dynamikę, wynikającą z lokalnych przepisów, potrzeb rynku oraz poziomu technologicznego. Niniejszy artykuł przedstawia przegląd stanu wdrożenia BIM w wybranych krajach na całym świecie, poczynając od pionierów w tej dziedzinie, takich jak Wielka Brytania i Finlandia, po kraje dopiero przygotowujące się do pełnej implementacji tej technologii, jak Polska czy Republika Południowej Afryki.

Wielka Brytania

Od 2016 roku stosowanie BIM na poziomie 2 jest obowiązkowe we wszystkich projektach publicznych, w tym budynkach rządowych, infrastrukturze, mostach, drogach, kolejach oraz innych projektach finansowanych ze środków publicznych. Wdrożenie BIM zostało wprowadzone jako część rządowej strategii już w 2011 roku, z celem poprawy efektywności i produktywności sektora budowlanego poprzez lepsze zarządzanie informacjami oraz wykorzystanie technologii cyfrowych w realizacji projektów.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2016

Normy: PAS 1192, ISO 19650

Źródła: https://www.ukbimframework.org,

https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5a79b2eae5274a18ba50e280/12-1327-building-

information-modelling.pdf

Niemcy

W Niemczech BIM jest obowiązkowy w przypadku wszystkich projektów infrastrukturalnych finansowanych przez państwo, takich jak drogi, koleje, mosty, tunele oraz inne inwestycje publiczne zarządzane przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI). Proces wdrażania BIM odbywał się stopniowo, na mocy „Stufenplan Digitales Planen und Bauen”, przygotowanego przez BMVI. Od 2020 roku stosowanie BIM stało się obowiązkowe dla wszystkich projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków federalnych, szczególnie dla projektów drogowych, kolejowych i wodnych.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2020

Normy: DIN SPEC 91391, ISO 19650

Źródła: https://bmdv.bund.de/DE/Themen/Digitales/Building-Information-Modeling/BIM/building-information-modeling.html

Norwegia

W Norwegii BIM jest obowiązkowy dla projektów publicznych realizowanych przez Statsbygg, rządową agencję odpowiedzialną za budynki publiczne, takie jak szpitale, szkoły, muzea oraz większe projekty infrastrukturalne, takie jak drogi, mosty i tunele. Wdrożenie BIM rozpoczęło się w 2011 roku, początkowo na różnych szczeblach administracji, m.in. w agencji Statsbygg, Norweskiej Administracji Dróg Publicznych (Statens Vegvesen) oraz Norweskich Kolejach Państwowych (Bane NOR).

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2011

Normy: Statsbygg BIM Manual, NS 8360, COBIM, IFC, ISO 19650

Źródła: https://bimcorner.com/bim-requirements-in-norway-part-1-svv

https://globalbim.org/news/info-country/norway

Dania

W Danii BIM jest obowiązkowy dla publicznych projektów budowlanych o wartości przekraczającej 5 milionów koron duńskich (około 670 tysięcy euro). Obowiązek ten dotyczy projektów budynków publicznych, takich jak szkoły, szpitale, urzędy, a także większych inwestycji infrastrukturalnych, jak mosty i autostrady. Historia wdrożenia BIM w Danii sięga 2006 roku, kiedy to wprowadzono rozporządzenie dotyczące wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w budownictwie. Od 1 stycznia 2007 roku część nowo rozpoczynanych projektów finansowanych przez państwo miała obowiązek stosowania nowoczesnych technologii ICT. Kolejne aktualizacje wprowadzono w latach 2010 i 2013, ustalając próg wartości projektów podlegających obowiązkowi stosowania BIM na poziomie 5 milionów koron dla inwestorów centralnych, oraz 20 milionów koron dla zamawiających regionalnych i miejskich.

Obowiązek stosowania BIM: Tak

Normy: CCS, BIPS , Molio BIM Classification, IFC, ISO 19650

Źródła: https://www.gov.pl/static/mi_arch/files/0/1797409/mozliwosciwdrozeniametodykiBIM.pdf

https://en.bygst.dk

Finlandia

BIM jest wymagany dla projektów publicznych zarządzanych przez agencję Senaatti-kiinteistöt, odpowiedzialną za budynki publiczne, w tym rządowe budynki, szkoły, szpitale oraz infrastrukturę drogową i kolejową. Finlandia była pierwszym krajem w Europie, który wprowadził obowiązek stosowania BIM, gdy w 2007 roku państwowa agencja Senate Properties (Senaatti) opublikowała swoje wytyczne, wymagające stosowania plików IFC (format Open BIM) dla nowych budynków.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2007

Normy: FINBIM, COBIM, Senate Properties BIM Guidelines, InfraBIM (InfraModel), IFC,  ISO 19650

Źródła: https://medium.com/specter-automation-insights/bim-adoption-across-the-world-a-global-outlook-1b3879f23bc6

Włochy

We Włoszech BIM jest obowiązkowy dla projektów publicznych o wartości powyżej 15 milionów euro, obejmujących mosty, tunele, drogi, koleje oraz budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, szpitale i obiekty sportowe. Obowiązek stosowania BIM w zamówieniach publicznych wprowadzono stopniowo od 2019 roku, zgodnie z pięcioetapowym planem. Od 1 stycznia 2019 roku BIM był wymagany w złożonych projektach o wartości przetargowej powyżej 100 milionów euro, a z każdym kolejnym rokiem obowiązek ten rozszerzano na projekty o coraz niższej wartości. Od 2025 roku BIM będzie obowiązkowy dla wszystkich inwestycji publicznych, niezależnie od wartości przetargu.

Obowiązek stosow ania BIM: Tak, od 2019

Normy: UNI 11337, IFC, ISO 19650

Źródła: https://lasia.it/en/the-legislative-status-of-bim-in-italy/

Hiszpania

W Hiszpanii BIM jest obowiązkowy od 2018 roku dla projektów publicznych o wartości przekraczającej 2 miliony euro. Chociaż pierwotne plany zakładały stopniowe rozszerzanie obowiązku stosowania BIM, postęp w tym zakresie został opóźniony z powodu pandemii, co spowolniło realizację niektórych projektów.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2018

Normy: IFC, UNE-EN ISO 19650

Źródła: https://www.archdaily.com/956398/in-which-countries-is-bim-mandatory-for-public-projects

Polska

W 2020 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało dokument zatytułowany „Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych”, który zakłada obowiązek stosowania BIM we wszystkich inwestycjach publicznych od 2030 roku, a od 2025 w inwestycjach przekaczających wartość €10mln. Niestety założonia nie do końca przekładają się na realia, choć trwają już prace nad tłumaczeniem normy ISO 19650, a różne organizacje pozarządowe aktywnie promują metodykę BIM w polskim sektorze budowlanym.

Obowiązek stosowania BIM: Planowany, bez daty

Normy: ISO 19650

Źródła: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mapa-drogowa-dla-wdrozenia-metodyki-bim-w-zamowieniach-publicznych

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie opierają się na platformach opracowanych przez Ministerstwo Robót Publicznych i Transportu, aby wspierać firmy oraz techników w uporządkowanym wdrażaniu BIM. W 2013 roku władze Dubaju wydały okólnik nr 196, który nałożył obowiązek stosowania BIM w projektach architektonicznych i instalacyjnych dla budynków o określonych parametrach. W 2015 roku okólnik nr 207 rozszerzył ten wymóg na budynki powyżej 20 pięter, obiekty o powierzchni większej niż 200 tysięcy stóp kwadratowych oraz budynki specjalnego przeznaczenia, takie jak szpitale i uniwersytety, a także projekty rządowe i realizowane przez zagraniczne biura.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2013

Normy: IFC, ISO 19650

Źródła: https://www.united-bim.com/leading-countries-with-bim-adoption/

https://boards.autodesk.com/dubai-bim-mandate

Singapur

W Singapurze BIM jest obowiązkowy dla wszystkich projektów publicznych o powierzchni powyżej 5000 m², obejmujących budynki komercyjne, mieszkaniowe oraz infrastrukturę, taką jak drogi, mosty i tunele. Wymóg ten dotyczy również projektów współfinansowanych przez rząd.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2015

Normy: Singapore BIM Guide, IFC, ISO 19650

Źródła: https://www.irbnet.de/daten/iconda/CIB_DC29397.pdf

Korea Południowa

W Korei Południowej BIM jest obowiązkowy dla projektów publicznych o wartości przekraczającej 50 milionów USD, obejmujących duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak lotniska, drogi, mosty, tunele oraz budynki publiczne, w tym szkoły, szpitale i urzędy.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2016

Normy: K-BIM Guidelines, IFC, ISO 19650

Źródła: https://www.iaarc.org/publications/fulltext/FFACE-ISARC15-3024536.pdf

Brazylia

Dekret 10.306 z 2020 roku wprowadził obowiązek stosowania BIM w projektach publicznych na poziomie federalnym. Proces wdrażania BIM odbywa się w trzech etapach: pierwszy etap rozpoczął się w styczniu 2021 roku, drugi ruszy w 2024 roku, a trzeci etap planowany jest na 2028 rok.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2021

Normy: NBR ISO 19650, IFC, ABNT NBR 15965

Źródła:  https://www.archdaily.com/956398/in-which-countries-is-bim-mandatory-for-public-projects

https://blog.altoqi.com.br/decreto-bim-obras-publicas

Chile

BIM w Chile jest obowiązkowy dla projektów publicznych w sektorze infrastrukturalnym, w tym dróg, mostów, kolei, lotnisk oraz budynków finansowanych przez rząd. W 2015 roku rozpoczęto wdrażanie strategii PlanBIM, a w 2020 roku wprowadzono BIM Standard dla projektów publicznych. Od 2025 roku BIM będzie również zintegrowany z procesem uzyskiwania pozwoleń na budowę.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2020

Normy: ISO 19650

Źródła: https://planbim.cl/inicio-mibim/

Argentyna

BIM jest zaplanowany i strategia zakłada, że większość rządowych projektów robót publicznych i infrastrukturalnych będzie w pełni wykorzystywać BIM na etapie projektowania i budowy. W niektórych regionach, takich jak Buenos Aires i Santa Fe, BIM jest już wymagany w przetargach publicznych. Rząd Argentyny, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Robót Publicznych i Mieszkalnictwa, przedstawił w 2019 r. argentyńską strategię BIM, która zostanie opracowana w ramach planu SIBIM (Sistema de Implementación BIM). Argentyńska strategia BIM (Estrategia BIM Argentina EB-AR) rozpoczęła się w 2016 r. i przewiduje, że od 2025 r. większość rządowych projektów robót publicznych i infrastrukturalnych będzie w pełni wykorzystywać BIM na etapie projektowania i budowy.

Obowiązek stosowania BIM: Planowany od 2025

Normy: SIBIM, ISO 19650

Źródła:  https://biblus.accasoftware.com/en/bim-argentina-here-is-the-sibim-plan/

Peru

Plan BIM Peru zakłada stopniowe wdrażanie BIM, który od 2025 roku stanie się obowiązkowy w projektach realizowanych przez Samorządy Regionalne i Krajowe w wybranych regionach.

Obowiązek stosowania BIM: Planowany od 2025

Normy: Chilijska norma dla projektów publicznych, IFC

Źródła: https://www.mef.gob.pe/contenidos/inv_publica/anexos/anexo_RD0002_2021EF6301.pdf

https://www.mef.gob.pe/planbimperu/planbim.html

Rosja

W Rosji BIM jest obowiązkowy dla projektów publicznych finansowanych przez państwo, obejmujących budynki użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły, urzędy, a także infrastrukturę transportową (mosty, drogi, koleje) oraz projekty energetyczne.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2022

Normy: GOST R 54869-2011, ISO 19650

Źródła: https://damassets.autodesk.net/content/dam/autodesk/www/solutions/aec/bim-and-digital-twin-report-executive-summary-en.pdf

https://tadviser.com/index.php/Article:BIM_technologies_%28Russian_market%29

Arabia Saudyjska

W Arabii Saudyjskiej BIM jest obowiązkowy w projektach rządowych oraz w inwestycjach realizowanych w ramach programu Saudi Vision 2030. BIM wspiera realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych i komercyjnych, jak również budowę inteligentnych miast.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, od 2024

Normy: Mostadam, ISO 19650

Źródła: https://archgyan.com/bim-in-saudi-arabia-vision-2030-projects/

Stany Zjednoczone

Rząd federalny USA nie wprowadził jeszcze obowiązku stosowania BIM, jednak General Services Administration (GSA) już w 2003 roku wprowadziła program 3D i 4D BIM, który zobowiązał do stosowania tej technologii w projektach Public Buildings Service. Stan Wisconsin jako pierwszy wprowadził BIM w projektach publicznych o budżecie przekraczającym 5 milionów USD. Świadomość korzyści płynących z BIM rośnie w całym kraju, co pozytywnie wpływa na sektor architektury, inżynierii i budownictwa (AEC).

Obowiązek stosowania BIM: Brak konkretnych informacji

Normy: NBIMS-US, ISO 19650

Źródła: https://bimservices.net/future-of-bim-in-the-us-will-a-mandate-be-the-answer/

Maroko

Chociaż BIM nie jest jeszcze obowiązkowy na poziomie krajowym, jest wymagany w niektórych projektach rządowych, szczególnie w ramach programu VISION 2030, oraz w większych projektach komercyjnych, gdzie priorytetem jest efektywne zarządzanie informacjami oraz optymalizacja kosztów i procesów.

Obowiązek stosowania BIM: Tak, selektywnie od 2020 roku

Normy: ISO 19650

Źródła: https://www.moroccoworldnews.com/2023/05/355542/bim-africa-summit-2023-seeks-to-boost-moroccan-african-infrastructure
https://bimafrica.org/abr2022/

Egipt

BIM jest szeroko stosowany w dużych projektach publicznych, zwłaszcza w ramach budowy nowej stolicy administracyjnej oraz innych kluczowych inwestycji infrastrukturalnych w kraju.

Obowiązek stosowania BIM: Planowany, bez daty

Normy: ISO 19650

Źródła: https://bimafrica.org/abr2022/

Republika Południowej Afryki

W Republice Południowej Afryki BIM nie jest jeszcze formalnie obowiązkowy, jednak trwają prace nad wprowadzeniem regulacji, które mają uczynić BIM obowiązkowym w przyszłości. Organizacje takie jak Construction Industry Development Board (CIDB) oraz BIM Community Africa intensywnie pracują nad rozwojem narodowej polityki BIM, a szacuje się, że regulacje mogą być gotowe do końca 2025 roku.

Obowiązek stosowania BIM: Planowany, bez daty

Normy: ISO 19650

Źródła: https://bimafrica.org/abr2022/

Wdrażanie BIM na świecie przebiega z różną intensywnością, jednak jego rola w projektach budowlanych nieustannie rośnie. Kraje takie jak Wielka Brytania, Norwegia i Finlandia były jednymi z pierwszych, które dostrzegły potencjał BIM i wprowadziły go jako obowiązkowy standard w zamówieniach publicznych, podkreślając znaczenie zarządzania informacją w dużych projektach infrastrukturalnych. Inne kraje, jak Brazylia czy Włochy, wdrażają BIM stopniowo, przygotowując grunt pod pełne wykorzystanie tej technologii w najbliższych latach. Z kolei państwa takie jak Polska, czy Egipt, mimo że jeszcze nie wprowadziły pełnych regulacji, aktywnie promują tę technologię, dostrzegając jej kluczowe znaczenie dla przyszłości sektora budowlanego. BIM staje się globalnym językiem w zarządzaniu projektami, a jego powszechne stosowanie jest tylko kwestią czasu. Osiągnięcie podstawowych poziomów wdrożenia BIM w wielu krajach, takich jak Wielka Brytania czy Finlandia, umożliwiło im obecnie rozwijanie bardziej zaawansowanych wersji tej technologii, co przekłada się na wyższy poziom integracji danych, automatyzacji procesów oraz efektywności zarządzania projektami budowlanymi.

BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.