Cyfrowa transformacja branży materiałów budowlanych wspierająca projektowanie - Bim Ally
bimally.pl BIM Ally

Cyfrowa transformacja branży materiałów budowlanych wspierająca projektowanie

June 19, 2024
bim models

Transformacja cyfrowa to temat przewodni ostatnich lat. Rozwój nowych technologii dotyczy niemal każdej gałęzi gospodarki i usług. Firmy ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. W branży budowlanej również następuje coraz większy rozwój technologiczny, pomimo tego, że budownictwo postrzegane jest jako branża dość wolno wdrażająca zmiany.

Przyśpieszenie procesów cyfryzacji branży budowlanej

W najbliższych latach zapowiada się przyśpieszenie tych procesów. Z jednej strony nacisk jest kładziony przez unijne prawodawstwo, z drugiej same firmy dostrzegają ogromne możliwości jakie niosą za sobą innowacyjne rozwiązania. Wszystko sprowadza się do zwiększenia obrotów poprzez budowanie nowych kanałów sprzedaży. Jest to możliwe dzięki dostarczaniu produktów i usług dostosowanych do aktualnych potrzeb rynku. I chociaż tradycyjne modele sprzedaży dominują, chcąc budować konkurencyjność, potrzebne jest wdrażanie rozwiązań cyfrowych.

BIM odpowiedzią branży budowlanej na transformację cyfrową

W branży materiałów budowlanych odpowiedzią na potrzeby rynku jest Building Information Modeling. Potwierdzeniem wzrostu zainteresowania tą technologią są coraz częściej organizowane szkolenia, konferencje oraz powstawanie specjalnych grup zajmujących się promowaniem i wprowadzaniem norm pracy w tej technologii. Istotne znaczenie mają także inicjatywy rządowe, propagujące projekty wykonywane w technologii BIM w zamówieniach publicznych.

Nowe technologie, a zrównoważony rozwój

Kolejnym argumentem za rozwojem technologii BIM są cele związane ze zrównoważonym rozwojem. Przewiduje się że zielone budownictwo będzie przyszłością branży. Dzięki wykorzystaniu technologii BIM możliwe jest przeprowadzenie wielu analiz modelu , m.in. dokładnej analizy nasłonecznienia czy analizy energetycznej. Prowadzi to do doboru rozwiązań gwarantujących jak najmniejsze zapotrzebowanie obiektu na energię w całym cyklu życia.

Modele zawierające dane, które ułatwiają procesy certyfikacji budynków mogą stać się niebawem argumentami przemawiającymi za jeszcze szerszym wykorzystaniem metodyki BIM. Producenci materiałów budowlanych jako dostarczyciele rozwiązań i produktów wykorzystywanych w projektach, stoją przed zadaniem dostarczania wszystkich potrzebnych danych o produkcie do projektu. Wszystko to aby projekty mogły wpisywać się w cele zrównoważonego rozwoju. Digitalizacja portfolio produktowego to krok przed którym stoi branża materiałów budowlanych.

Rozwiązania branży materiałów budowlanych wspierające projektowanie

Biblioteki BIM są jednym z możliwych rozwiązań. Cyfrowe modele produktów, oprócz danych geometrycznych, zawierają informacje o parametrach technicznych i funkcjonalnych. Ilość danych zawartych w modelach BIM może się różnić. Aktualnie to producent udostępniający biblioteki decyduje, jakie dane zawarte zostaną w modelach. Niewątpliwym atutem jest zawarcie wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu, także takich jak instrukcje montażu, karty techniczne, czy gwarancje.

Drugim popularną praktyką jest pomoc przy rozwiązywaniu problemów jakie napotyka branża na etapie projektowania. Wychodząc naprzeciw potrzebom projektantów producenci dostarczają dane i rozwiązania w formie programów autorskich. Mogą to być nakładki, wtyczki czy plug-iny usprawniające prace projektowe. Rozwiązanie tego typu dostosowane są do konkretnej branży i są odpowiedzią na zgłaszane trudności napotykane przez projektantów. Tworzy to sytuacje gdzie obie strony zyskują wymierne korzyści. Projektanci narzędzia ułatwiające pracę, a producenci możliwość wykorzystania i promocji swoich produktów dzięki zastosowaniu ich wtyczek i modeli w projektach.

Rozwój technologii BIM na polskim rynku

Wdrażanie technologii BIM w polskim budownictwie napotyka na pewne trudności. Czy jednak to nas zwalnia z zawrócenia z obranej drogi? Oczywiście, że nie.  Cyfryzacja budownictwa główny nacisk kładzie na uproszczenie procedur, usprawnienie procesu budowlanego i ułatwienie wymiany informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego

Zarówno inicjatywy rządowe, uczelnie wyższe jaki i sama branża starają się aby BIM w Polsce mógł się rozwijać z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu projektowego i wykonawczego.  

BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.