Wyzwania związane z utrzymaniem i administracją bibliotek BIM
Modele BIM to cyfrowe odzwierciedlenia rzeczywistych produktów, elementów wyposażenia czy materiałów budowlanych wykorzystywane przez architektów podczas projektowania budynków.
Konkretny model tworzony jest poprzez połączenie modelu 3D z metadanymi o produkcie. Producent reprezentując swoje produkty w postaci modeli BIM udostępnia je nie tylko w formie wizualnej, ale również wraz z powiązanymi danymi takimi jak materiał, nr modelu, instrukcja montażu, konsumpcja energii, ślad węglowy itp. Dodatkowo wysokiej jakości modele z pełną dokumentacją same w sobie stanowią produkt sprzedażowy, zwiększając widoczność i zasięg firmy.
Łatwość i dostępność, z jaką można je wykorzystać w projekcie, daje duże szanse na wykorzystanie ich na etapie budowy, a tym samym generowanie nowych zamówień. Coraz więcej producentów decyduje się na przygotowanie modeli BIM swoich produktów, niezależnie od tego, czy są to materiały budowlane, wykończeniowe czy instalacyjne. BIM to przyszłość projektowania, która powoli staje się standardem, a sami producenci już widzą szereg korzyści z zastosowania tej technologii w swoich firmach.
Dlatego już dziś warto zainwestować w budowę kompetencji firmy w tym kierunku. BIM to nie tylko model 3D wraz z danymi, to także wsparcie dla projektanta w procesie jego pracy, to prosty wybór materiałów podczas projektowania, a przede wszystkim wychodzenie naprzeciw potrzebom nowoczesnego rynku branży budowlanej. Inwestorzy coraz częściej poszukują firm wykonujących projekty w technologii BIM, a powoli zmierzamy do rzeczywistości w której dla inwestycji publicznych architekt i wykonawca będą zobowiązani dostarczyć projekt w technologii BIM. Biura projektowe chcąc efektywnie pracować, szukają gotowych bibliotek BIM, rządy wspierają rozwój technologii ogłaszając przetargi na zamówienia publiczne wykonane w tej właśnie technologii.
Z punktu widzenia producenta technologia BIM to zarówno okazja jak i wyzwanie.
Z jednej strony BIM umożliwia producentowi budowanie przewagi marketingowej i technologicznej nad konkurencją, z drugiej strony bardzo ważne jest, aby już na samym początku podjąć jak najlepsze decyzje w kwestii dostawcy i partnera strategicznego BIM. Wyobraź sobie sytuację w której coraz częściej słyszysz o BIM, decydujesz się na wdrożenie tej technologii w swojej firmie, ale jako główny współczynnik wyboru dostawcy obierasz cenę. Być może będziesz miał szczęście i uda Ci się od razu trafić na firmę, która dostarczy modele BIM o odpowiedniej jakości. A co jeżeli tak nie będzie? Czy wyobrażasz sobie jak miałbyś to obecnie zweryfikować? Mam nadzieję, że po powyższej lekturze już chociaż trochę rozumiesz wyzwania jakie przed Tobą stoją.
Poniżej zamieszczam kluczowe punkty, na które powinieneś zwrócić uwagę:
- Biblioteka BIM to nie CAD, w żadnym wypadku nie powinieneś pozwolić wykonawcy na importowanie modeli CAD, STP, itp. do biblioteki BIM, spowoduje to duże obciążenie projektu, przez co architekt szybko zrezygnuje z Twoich bibliotek.
- Wybierz standard w którym chcesz oferować biblioteki, wystarczy jeden, ale trzymaj się go sukcesywnie.
- Jeżeli wybrałeś już standard, upewnij się, że biblioteki korzystają w pełni z dedykowanej listy parametrów współdzielonych, ułatwi to projektantom pracę, budowanie zestawień.
- Pamiętaj aby dostarczyć biblioteki do wszystkich najnowszych wersji oprogramowania BIM
- Zadbaj o to, aby dostawca przygotował biblioteki parametryczne a nie statyczne. Jest to jeden z kluczowych elementów Twojego sukcesu. Wyobraź sobie sytuację w której zamawiasz 1000 kodów produktu, w ramach umowy wykonawca dostarcza Ci 1000 modeli. Po pewnym czasie okazuje się, że należy je zaktualizować, część kodów produktów została wycofana, inne uległy drobnym zmianom. Przebudowanie 1000 modeli będzie bardzo kosztownym procesem. Gdy biblioteka parametryczna jest modyfikowana za pomocą bazy danych w formie katalogu typów. Jest to dużo efektywniejsze rozwiązanie i w przyszłości może być wykorzystane do integracji z PIM.
- Budując bibliotekę BIM skup się nad wyższą szczegółowością „Level of Information” (LOI) niż „Level of Development” (LOD), przeładowanie biblioteki geometrią, niepotrzebnie obciąży projekt, uproszczona forma geometrii zgodna z wymiarami często wystarczy, kiedy kluczowe informacje wyróżniające Twój produkt, mogą być decydujące przy wyborze oferty.
- Sposób publikacji biblioteki BIM potrafi być równie kluczowy jak samo jej przygotowanie. Istnieją dwie opcje, albo zaufasz platformie, która gromadzi biblioteki BIM wielu producentów i będziesz liczył, że akurat projektanci wybiorą Twoją ofertę, albo zadbasz o własny PR. Wizerunek Twojej firmy powinien być najważniejszy, projektanci powinni przeglądać Twoją ofertę bezpośrednio u źródła, mając pewność, że opublikowane tam dane zawsze są aktualne. Jest to też coraz częściej wybierany trend, przez firmy które mają już doświadczenie w świecie BIM. Najwięksi wiedzą, że budując swój wizerunek na swoich stronach zyskują najwięcej.
- Rynki sprzedaży – jeżeli oferujesz swoje produkty na więcej niż jednym rynku, być może warto zastanowić się nad przygotowaniem biblioteki BIM w kilku językach. Nie musisz tego robić od razu, ale przy wyborze dostawcy usługi na pewno warto sprawdzić jaki dodatkowy koszt w związku z tym poniesiesz.
- Jeżeli masz już swoje rozwiązanie do publikacji bibliotek BIM, zastanów się nad wdrożeniem automatyzacji. To dzięki nim będziesz budował swoją przewagę wśród projektantów. Narzędzia które ułatwią im pracę, zdobędą ich przychylność. Projekt budowlany bardzo często składa się z zadań powtarzalnych, ale i niezbędnych. Wdrożenie automatyzacji z wykorzystaniem Twojej biblioteki BIM, może zdecydować o Twojej przewadze „Work Smart Not Hard”
- Często okazuje się, że teoretycznie najtańsza oferta, w przyszłości może okazać się najdroższa. Ponieważ nikt nie bierze pod uwagę, tłumaczeń i parametryzacji obiektów. Tylko Ty nie możesz sobie pozwolić na publikowanie nieaktualnych danych. Twoja firma się rozwija, wraz z nią Twoja oferta i rynki na których sprzedajesz. Wybierając dostawcę usługi BIM, szukaj kogoś kto jest w stanie zawsze Cię wesprzeć.
- Jeżeli masz wątpliwości i coś jest niejasne, nie bój się zadawać pytań. Osób pracujących w BIM jest coraz więcej i większość z nich to entuzjaści nowych rozwiązań, sami lubią się uczyć i dzielić się wiedzą.
BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.