Publikacja raportu „Transformacja Polski dzięki wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań cyfrowych” przez Ministerstwo Cyfryzacji – wkład BIM Ally w przyszłość polskiego budownictwa.
Z radością informujemy, że raport „Transformacja Polski dzięki wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań cyfrowych” ujrzał światło dzienne! Jest to kompleksowy dokument, który wskazuje kluczowe kierunki cyfryzacji Polski. Raport, przygotowany przez wybitnych specjalistów z różnych sektorów, prezentuje propozycje i rekomendacje, które mają szansę trwale wpłynąć na rozwój wielu sektorów, w tym budownictwa.
Link do raportu: https://www.gov.pl/web/ai/smart–studium-programu-inteligentnej-transformacji-cyfrowej-polski
Firma BIM Ally miała zaszczyt wnieść wkład merytoryczny do raportu, szczególnie w obszarze budownictwa. Członek naszego zarządu, Piotr Trusiewicz, pełnił funkcję lidera sekcji Budownictwo, koordynując działania zespołu ekspertów z firm takich jak Budimex, Warbud, Mostostal, Siemens, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Enetecs, a także buildingSMART Polska i aktywnie uczestnicząc w tworzeniu postulatów, które liczymy, iż będą fundamentem cyfrowej rewolucji w polskim sektorze budowlanym.
Piotr Trusiewicz, członek zarządu w Bim Ally, a zarazem lider sekcji “Dane AI dla budownictwa” w Grupie Roboczej AI przy Ministerstwie Cyfryzacji, jak mówi: „Licżę, iż ten raport jeszcze wyraźniej wskaże na potrzebę wsparcia legislacyjnego w zakresie implementacji BIM, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla samego budownictwa, ale i dla wielu powiązanych sektorów gospodarki. Cyfryzacja poprzez BIM to krok w stronę zrównoważonego rozwoju, obejmującego cały ekosystem inwestycji, zarządzania zasobami a także ochrony środowiska.”
W raporcie przedstawiona została wizja transformacji sektora, wskazując między innymi na potrzebę standaryzacji cyfrowych narzędzi i wdrożenia BIM na szeroką skalę. Wypracowane postulaty to m.in.:
- Powołanie zespołu wdrożeniowo-koordynacyjnego BIM, złożonego z przedstawicieli: Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Grup Roboczych AI oraz BIM, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych z branży budowlanej, między innymi: Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich, buildingSMART Polska, a także uczelni wyższych. Zespół będzie odpowiedzialny za przygotowanie planu wdrożenia BIM w Polsce.
- Wprowadzenie standardów danych, które zapewniają integrację BIM i IoT i uwzględniają otwarte standardy IFC, klasyfikację CCI oraz szablony danych produktów (Product Data Templates).
- Opracowanie długoterminowego planu finansowego na lata 2025-2030, który obejmie niezbędne środki finansowe na wdrożenie technologii BIM, w tym koszty związane z edukacją, szkoleniami, modernizacją infrastruktury technologicznej, a także wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw w adaptacji do nowych wymagań.
Nowe możliwości dla całej branży budowlanej
Publikacja raportu to przede wszystkim impuls do działania dla legislatorów. Dzięki propozycjom przedstawionym w raporcie, liczymy iż polski sektor budowlany przyspieszy wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak BIM, co otworzy drogę do bardziej zrównoważonych i innowacyjnych projektów budowlanych.
W BIM Ally jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do opracowania tej wizji i wspierać dalszy rozwój budownictwa w Polsce. Wspólne działania, wsparte raportem i jego rekomendacjami, mają szansę zmienić oblicze całej branży, a my z radością będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w cyfryzację sektora.
Źródło zdjęcia głównego (https://www.gov.pl/web/ai/smart–studium-programu-inteligentnej-transformacji-cyfrowej-polski)
BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.