Praca programisty w BIM ALLY - Bim Ally
bimally.pl BIM Ally

Praca programisty w BIM ALLY

March 24, 2023
BIM ALLY programista

Programiści stanowią kluczową grupę pracowników we współczesnych firmach IT. W dzisiejszych czasach, kiedy większość działań biznesowych odbywa się online, programiści są niezbędni do zapewnienia sprawnego działania systemów informatycznych i dostarczenia klientom najlepszych rozwiązań. W tym artykule omówimy rolę programistów w firmie BIM ALLY oraz jakie cechy i umiejętności są kluczowe dla ich sukcesu w pracy.

Potrzebne umiejętności w pracy programisty

Umiejętnościami jakie są potrzebne w pracy programisty to przede wszystkim znajomość języka/jezyków programowania. Niezbędna jest również umiejętność analizowania problemów i rozwiązywania ich za pomocą algorytmów i struktur danych oraz umiejętność precyzyjnego komunikowania się z członkami zespołu. Poza umiejętnościami, dobry programista wyróżnia się pewnymi specyficznymi cechami charakteru. Są to dokładność i skupienie na szczegółach, pociąg do rozwoju i ciągłej nauki, pozytywne lenistwo, czyli dążenie do maksymalnej efektywności przez wykorzystywanie wcześnie stworzonych rozwiązań, automatyzację i poszukiwanie najprostszych rozwiązań.

Na czym polega praca programisty w BIM ALLY?

Programiści w firmie BIM ALLY poza rozwijaniem własnych produktów realizują też projekty softwarowe na zlecenie klientów. W związku z tym, nasi programiści mają styczność z wieloma technologiami, architekturami i filozofiami programowania. Z jednej strony jest to wyzwanie, ale z drugiej sprawia, że są wszechstronnymi i elastycznymi specjalistami. Dodatkowo, ciężko o nudę czy wpadanie w rutynę, gdy pracuje się nad wieloma, zróżnicowanymi projektami. Od początku istnienia firmy ich celem jest budowanie przewagi konkurencyjnej przez technologię. Dlatego zarówno nasze produkty, jak i projekty które realizują dla naszych klientów są innowacyjne i korzystają z najnowszych dostępnych rozwiązań.

programiści BIM ALLY

Jak wygląda rozpoczęcie pracy nad projektem?

Programiści rozpoczynają pracę nad analizą problemu, który muszą rozwiązać. Na podstawie tej analizy starają się dobrać optymalne pod kątem problemu i kompetencji zespołu technologie. Następnie powstaje schemat kompletnego rozwiązania i harmonogram realizacji poszczególnych jego elementów. Następnie te elementy rozpisywane są na pojedyncze zadania i przypisywane są członkom zespołu. Często ich praca wymaga również konsultacji z osobami z innych działów np. działu BIM modeler’ów.

Z jakich programów oraz technologii najczęściej korzystają?

Nasi programiści najczęściej pracują w językach programowania Python, Ruby, JavaScirpt, HTML & CSS w tym Bootstrap, bash, C# oraz używają oprogramowania takiego jak Revit, Visual Studio, Pycharm, SketchUp, Excel, VSCodium, WSL czy Krita.

Wybór środowiska zależy od języka w którym pisany jest dany projekt. Jeżeli programista programuje w języku Ruby czy Javascript, to używa Visual Studio Code, natomiast, gdy programuje w języku  Python używa oprogramowania Pycharm.

Nierzadko również edytują grafiki, w tym celu wykorzystują oprogramowanie Krita. Jako system kontroli wersji wykorzystują GIT’a. Oczywiście, korzystają z niego w jedyny słuszny sposób, według naszej programistki Laury – to znaczy wpisując polecenia prosto do terminala.

programiści BIM ALLY

Oprócz programowania, zajmują się systemami operacyjnymi, w szczególności Linuxem. Dbają o ustawienie reverse proxy wykorzystując Nginx, uruchamianie aplikacji na nowych serwerach, piszą skrypty pozwalające zautomatyzować codzienne zadania oraz zajmują się rozwiązywaniem błędów wynikających nie z zachowania programu, a  z ustawień lub zachowań systemu. Odpowiadają także za tworzenie maszyn wirtualnych wykorzystując np Docker’a lub WSL. Czasami też zajmują się drobnymi zadaniami z dziedziny administracji web, to znaczy – dbają o aktualne certyfikaty HTTPS, przypisywaniem aplikacjom webowym odpowiedniego adresu WWW.

To nie wszystko – programiści BIM ALLY tworzą również plug-iny. Mają styczność z biblioteką BIM, która pozwala na ładowanie rodzin czy materiałów bezpośrednio do Revita w kilka kliknięć, bez wychodzenia z programu. Ta funkcjonalność stanowi trzon naszych plug-inów, do których tworzą również wyspecjalizowane narzędzia, w zależności od potrzeb konkretnego producenta. Obecnie kończą przygotowywać jeden z plug-inów, w którym mieli okazję napisać tego rodzaju narzędzia, chociażby do automatycznego podziału ścian na części. Piszą również własne narzędzia do wspierania pracy. Jednym z nich jest prosty framework do uruchamiania testów w Revicie jako plug-in, z którego regularnie korzystają.

To tylko mały fragment z tego, co tworzy nasz dział IT. Jak widać, praca programisty w BIM ALLY to także wyzwanie, wymagające dużej determinacji i pasji. Wymaga to wiele godzin pracy i wysiłku, ale z pewnością jest to praca, która daje wiele satysfakcji i pozwala na tworzenie czegoś innowacyjnego i wartościowego.

Specified is sold…

BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.