Praca programisty w BIM ALLY
Programiści stanowią kluczową grupę pracowników we współczesnych firmach IT. W dzisiejszych czasach, kiedy większość działań biznesowych odbywa się online, programiści są niezbędni do zapewnienia sprawnego działania systemów informatycznych i dostarczenia klientom najlepszych rozwiązań. W tym artykule omówimy rolę programistów w firmie BIM ALLY oraz jakie cechy i umiejętności są kluczowe dla ich sukcesu w pracy.
Potrzebne umiejętności w pracy programisty
Umiejętnościami jakie są potrzebne w pracy programisty to przede wszystkim znajomość języka/jezyków programowania. Niezbędna jest również umiejętność analizowania problemów i rozwiązywania ich za pomocą algorytmów i struktur danych oraz umiejętność precyzyjnego komunikowania się z członkami zespołu. Poza umiejętnościami, dobry programista wyróżnia się pewnymi specyficznymi cechami charakteru. Są to dokładność i skupienie na szczegółach, pociąg do rozwoju i ciągłej nauki, pozytywne lenistwo, czyli dążenie do maksymalnej efektywności przez wykorzystywanie wcześnie stworzonych rozwiązań, automatyzację i poszukiwanie najprostszych rozwiązań.
Na czym polega praca programisty w BIM ALLY?
Programiści w firmie BIM ALLY poza rozwijaniem własnych produktów realizują też projekty softwarowe na zlecenie klientów. W związku z tym, nasi programiści mają styczność z wieloma technologiami, architekturami i filozofiami programowania. Z jednej strony jest to wyzwanie, ale z drugiej sprawia, że są wszechstronnymi i elastycznymi specjalistami. Dodatkowo, ciężko o nudę czy wpadanie w rutynę, gdy pracuje się nad wieloma, zróżnicowanymi projektami. Od początku istnienia firmy ich celem jest budowanie przewagi konkurencyjnej przez technologię. Dlatego zarówno nasze produkty, jak i projekty które realizują dla naszych klientów są innowacyjne i korzystają z najnowszych dostępnych rozwiązań.
Jak wygląda rozpoczęcie pracy nad projektem?
Programiści rozpoczynają pracę nad analizą problemu, który muszą rozwiązać. Na podstawie tej analizy starają się dobrać optymalne pod kątem problemu i kompetencji zespołu technologie. Następnie powstaje schemat kompletnego rozwiązania i harmonogram realizacji poszczególnych jego elementów. Następnie te elementy rozpisywane są na pojedyncze zadania i przypisywane są członkom zespołu. Często ich praca wymaga również konsultacji z osobami z innych działów np. działu BIM modeler’ów.
Z jakich programów oraz technologii najczęściej korzystają?
Nasi programiści najczęściej pracują w językach programowania Python, Ruby, JavaScirpt, HTML & CSS w tym Bootstrap, bash, C# oraz używają oprogramowania takiego jak Revit, Visual Studio, Pycharm, SketchUp, Excel, VSCodium, WSL czy Krita.
Wybór środowiska zależy od języka w którym pisany jest dany projekt. Jeżeli programista programuje w języku Ruby czy Javascript, to używa Visual Studio Code, natomiast, gdy programuje w języku Python używa oprogramowania Pycharm.
Nierzadko również edytują grafiki, w tym celu wykorzystują oprogramowanie Krita. Jako system kontroli wersji wykorzystują GIT’a. Oczywiście, korzystają z niego w jedyny słuszny sposób, według naszej programistki Laury – to znaczy wpisując polecenia prosto do terminala.
Oprócz programowania, zajmują się systemami operacyjnymi, w szczególności Linuxem. Dbają o ustawienie reverse proxy wykorzystując Nginx, uruchamianie aplikacji na nowych serwerach, piszą skrypty pozwalające zautomatyzować codzienne zadania oraz zajmują się rozwiązywaniem błędów wynikających nie z zachowania programu, a z ustawień lub zachowań systemu. Odpowiadają także za tworzenie maszyn wirtualnych wykorzystując np Docker’a lub WSL. Czasami też zajmują się drobnymi zadaniami z dziedziny administracji web, to znaczy – dbają o aktualne certyfikaty HTTPS, przypisywaniem aplikacjom webowym odpowiedniego adresu WWW.
To nie wszystko – programiści BIM ALLY tworzą również plug-iny. Mają styczność z biblioteką BIM, która pozwala na ładowanie rodzin czy materiałów bezpośrednio do Revita w kilka kliknięć, bez wychodzenia z programu. Ta funkcjonalność stanowi trzon naszych plug-inów, do których tworzą również wyspecjalizowane narzędzia, w zależności od potrzeb konkretnego producenta. Obecnie kończą przygotowywać jeden z plug-inów, w którym mieli okazję napisać tego rodzaju narzędzia, chociażby do automatycznego podziału ścian na części. Piszą również własne narzędzia do wspierania pracy. Jednym z nich jest prosty framework do uruchamiania testów w Revicie jako plug-in, z którego regularnie korzystają.
To tylko mały fragment z tego, co tworzy nasz dział IT. Jak widać, praca programisty w BIM ALLY to także wyzwanie, wymagające dużej determinacji i pasji. Wymaga to wiele godzin pracy i wysiłku, ale z pewnością jest to praca, która daje wiele satysfakcji i pozwala na tworzenie czegoś innowacyjnego i wartościowego.
Specified is sold…
BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.