Automatyzacja w architekturze jako przykład zwiększenia efektywności
bimally.pl BIM Ally

Automatyzacja w architekturze jako przykład zwiększenia efektywności projektowania z wykorzystaniem ABK na przykładzie doświadczeń z Xella Polska

June 8, 2022
BIM

Xella Polska jest jednym z największych producentów materiałów budowlanych do wznoszenia ścian z silikatów oraz betonu ABK. Działają oni w skali całego kraju, a jako grupa Xella są obecni w całej Europie, z główną siedzibą w Niemczech. Firmę wyróżnia innowacyjne podejście do kwestii materiałów oraz energooszczędności, ale także wsparcie projektantów, poprzez które ułatwiają projektowanie z wykorzystaniem ich produktów. Stąd też od dawna pracowali nad różnymi rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie efektywności projektowania z wykorzystaniem betonu ABK. Innowacje zaczęli wprowadzać już od roku 2015. 

Pierwszym krokiem było stworzenie biblioteki materiałów do programu Autodesk Revit. Było to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwiło architektom wczytywanie materiałów do projektu za pomocą pluginu. Dzięki temu rozwiązaniu architekci mogli podmieniać materiały w systemach ścian. Powyższe rozwiązanie było pierwszym krokiem, jeszcze nie idealnym bo niosło ze sobą pewne ograniczenia. Po pierwsze plugin był dedykowany jedynie do programu Autodesk Revit, a baza danych produktów znajdowała się bezpośrednio w pluginie. Oznacza to, że produkty, które ulegały zmianom nie były aktualizowane na bieżąco. Jednak to były czasy kiedy rozwiązania oparte na „chmurze” nie były tak popularne jak obecnie. Plugin nie oferował także informacji zwrotnej odnośnie tego, jakich produktów architekci najczęściej używają. Natomiast sama koncepcja była jak najbardziej bardzo dobra.

Kolejnym krokiem, wprowadzonym na poziomie całej Grupy Xella , była duża platforma obiektów BIMowych, obejmująca szeroką gamę produktów oraz wielu dostawców. Niestety produkty firmy Xella były tam jednymi z wielu. Głównym celem tego rozwiązania było zunifikowanie bibliotek BIMowych dla wszystkich krajów w całej grupie. Dodatkowo została wprowadzona nakładka, która pozwalała podzielić ścianę na poszczególne bloczki, bezpośrednio w  programie Revit. Efekty okazały się jednak niezadowalające. Rozwiązanie przygotowane dla wszystkich, okazało się niedostosowane do nikogo. Dodatkowo, nakładka która dzieliła ściany na bloczki była bardzo obciążająca dla komputera i już dwie proste podzielane ściany, sprawiały, że obiektu nie dało się swobodnie obracać.

Natomiast sama idea zliczenia wszystkich bloczków jest jak najbardziej słuszna, powyższy proces należało jednak zoptymalizować, tak aby pozyskać obliczenia, a jednocześnie nie obciążać projektu nadmiarem szczegółowości. Oznaczało to podniesienie poziomu informacji „Level of Information” (LOI) przy jednoczesnym obniżeniu poziomu geometrycznego „Level of Development” (LOD). Na podstawie powyższych doświadczeń Xella Polska, wiedziała już co działa, a gdzie należy zoptymalizować procesy. Czytaj więcej o LOI i LOD

W roku 2020 Xella Polska nawiązała współpracę z BIM ALLY, jako dostawcą usług BIM, głównie ze względu na ich rozległe doświadczenie. Od początku 2021, firma BIM ALLY dostarczyła Xelli Polska pakiet narzędzi pod nazwą BIM ALLY TOOLBOX. To zestaw komplementarnych narzędzi i usług, dzięki którym z łatwością rozwiązujemy wyzwania stawiane przez projektantów i świat technologii BIM. Funkcje wbudowane w BIM ALLY TOOLBOX pozwolają nie tylko wyposażyć projektantów w cyfrowe modele BIM produktów, ale także umożliwią im łatwe korzystanie z nich w każdym etapie projektowania.

BIM ALLY zaktualizowało całą bibliotekę materiałów, wprowadziliśmy zmiany, które zaszły na przestrzeni czasu oraz rozbudowaliśmy ją o niezbędne informacje termiczne i fizyczne, umożliwiając tym samym przeprowadzenie symulacji budynku oraz analiz kosztów. Kolejnym krokiem było zbudowanie jednego spójnego repozytorium danych, dostępnego w formie Aplikacji Webowej.


Aplikacja webowa BIM ALLY to moduł zintegrowany ze stroną internetową firmy, dzięki któremu projektanci w łatwy sposób przeglądają i pobierają modele BIM produktów. Co więcej, poprzez zastosowanie zaawansowanej i dedykowanej filtracji, architekci bez problemu znajdują materiały pasujące do wymagań danego projektu. Jest to znaczne usprawnienie biblioteki, która powstała w roku 2015 i była dostępna jedynie za pośrednictwem wtyczki w Autodesk Revit.

Obecnie Aplikacja Webowa umożliwia wyszukiwanie i pobieranie biblioteki BIM zarówno poprzez plugin, jak i stronę www (Autodesk Revit, ArchiCAD). Ponadto Aplikacja Webowa gromadzi nie tylko biblioteki BIM, ale także specyfikację, dokumentację techniczną, certyfikaty, itp. stając się jednym spójnym repozytorium danych. W przyszłości widzimy także możliwość integracji PIM (Product Information Management) z BIM (Building Information Modeling) za pośrednictwem Aplikacji Webowej.

biblioteki bim

Z perspektywy Xella Polska ważne jest również,aby wiedzieć jakie materiały są najchętniej używane i umieszczane w modelach. Pozwala to lepiej dopasować się do oczekiwań rynku. Przeniesienie biblioteki BIM produktów do rozwiązań webowych, pozwala na większą kontrolę nad aktualnością produktów,  dostęp do nich staje się prostszy, a same produkty łatwiejsze do znalezienia przez architektów.

Kolejną automatyzacją mającą na celu usprawnienie pracy architektów jest innowacyjny plugin BIM ALLY, który umożliwia pobieranie i używanie modeli BIM produktów bezpośrednio w oprogramowaniu do projektowania. Niezależnie od tego, czy projektant wykorzystuje do swojej pracy Autodesk REVIT, ArchiCAD cała biblioteka modeli dostępna jest z poziomu konkretnego projektu. 

modele bim

Tutaj po raz kolejny doświadczenie, miało ogromne znaczenie. Tym razem biblioteka BIM oraz inne zasoby, nie instalują się na komputerze architekta, a są każdorazowo pobierane z Aplikacji Webowej i wczytywane bezpośrednio do projektu. Takie rozwiązanie gwarantuje wykorzystanie najaktualniejszych informacji. Pomimo, że oferta produktów opartych na gazobetonie nie ulega częstym zamianom, to jednak co jakiś czas należy ją zaktualizować. Plugin, który pobiera bibliotekę z chmury, zapewnia jej pełną zgodność z najnowszymi normami. 

bim

Poza funkcjonalnością umożliwiającą pobieranie, plugin posiada szereg automatyzacji usprawniających współpracę na linii Producent – Architekt, tj:

  • Automatyczne generowanie zestawień i możliwość wysłania ich do producenta na podstawie projektu jest kluczowe w kontekście biznesowym. Informacji o tym, jakie produkty są najczęściej wybierane i używane w projektach przez architektów. Dane ilościowe z wykorzystanych w projektach materiałów, informacje o generowanych zestawieniach materiałów oraz możliwość korzystania z generowanych automatycznie raportów pozwala na lepsze poznanie potrzeb rynku oraz klientów.
  • Automatyczne pobieranie kart katalogowych, certyfikatów, itp. na podstawie produktów wykorzystanych w projekcie. Architekt jednym kliknięciem może pobrać wszystkie dostępne dokumenty z Aplikacji Webowej.
  • Jedna z najważniejszych funkcjonalności tej nakładki ułatwia wstawianie nadproży na podstawie zależności typu ściany (grubości) oraz wielkości otworu. Rozwiązuje to jedno z najczęściej zadawanych pytań jakie dział techniczny otrzymywał od architektów. Jednocześnie znacząco oszczędza czas projektanta. Wstawianie nadproży odbywa się automatycznie na podstawie listy zatwierdzonej przez architekta.
plug-in BIM ALLY

Celem BIM ALLY Plug-In jest przede wszystkim ułatwienie pracy projektantów z produktami producenta za sprawą specjalnej wtyczki. Dzięki niej projektant, czy architekt ma możliwości pobierania konkretnych modeli BIM producenta, bezpośrednio w środowisku oprogramowania projektowego takiego jak Autodesk Revit, ArchiCad, czy SketchUp. Ponadto BIM ALLY Plug-in analizuje informacje konkretnego projektu, czy elementu konstrukcyjnego. Dzięki temu automatycznie zasugeruje modele pasujące do konkretnych parametrów produktu takich jak: rozmiar, nośność, konsumpcja energii, ślad węglowy , czy innych istotnych z punktu widzenia projektowego. 

BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.