Podsumowanie targów BAU Monachium 2023
BAU to jedna z największych na świecie wystaw budowlanych, która odbywa się co dwa lata w Monachium. Targi te są doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i technologiami w branży budowlanej oraz do nawiązania kontaktów biznesowych. W czasie trwania targów prezentowane są nowości z dziedziny budownictwa, architektury, materiałów budowlanych, technologii i rozwiązań energetycznych. BAU to miejsce, gdzie można spotkać się z ekspertami z całego świata, wymienić doświadczenia i zainspirować się do działań na rzecz rozwoju branży budowlanej.
Co nas najbardziej zaskoczyło?
Jest wiele aspektów, które wzbudziło nasze zainteresowanie. Skupimy się na najciekawszych.
Wielkość targów.
Zdecydowanie możemy powiedzieć, że targi BAU Monachium były jednymi z największych w jakich mieliśmy okazję uczestniczyć. Dostępnych było około 18 hal z czego prawie wszystkie udało nam się odwiedzić. Nie było to proste zadanie i zdecydowanie następnym razem rozważymy wybranie się na targi większym zespołem.
Wśród wystawców można znaleźć takie znane i renomowane marki jak Bosch, Saint-Gobain, Velux, Grohe, Geberit, Schüco, Sto, Knauf, Rockwool, Weber czy Wienerberger, a także wiele innych firm, które oferują innowacyjne produkty i rozwiązania dla budownictwa i architektury.
Co ważne, hale były podzielone tematycznie dzięki czemu znacznie sprawniej mogliśmy się przemieszczać. Jeśli chodzi o organizację wydarzenia – widać było ogromne starania, które zostały włożone w dopracowanie każdego szczegółu.
Niebanalne stanowiska i uniformy.
Tak, to zdecydowanie trzeba wymienić. Stanowiska wystawców były naprawdę na najwyższym poziomie. Technologie i rozwiązania przedstawiane były w sposób bardzo interesujący i co najważniejsze – przystępny. Zauważyć można było nawet stoiska z oprawą muzyczną w postaci DJ’a – to również było ciekawe doświadczenie.
Nie możemy też nie wspomnieć o ciekawych firmowych ubraniach – od typowych koszulek, przez spodnie i skarpetki, po buty.
Ciekawe rozwiązania i materiały.
Na BAU Monachium było pełno przeróżnych rozwiązań i materiałów budowlanych – w końcu taki jest temat przewodni targów. Jednym z materiałów, który zwrócił naszą uwagę był Purenit AttikaElement. To materiał budowlany, który jest stosowany do izolacji termicznej i akustycznej na dachach, szczególnie na przywietrznej krawędzi dachu, czyli attyce.
Purenit AttikaElement to płyta izolacyjna wykonana z pianki poliuretanowej o zamkniętych komórkach, która jest pokryta z jednej strony folią aluminiową. Dzięki temu materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, co pozwala na skuteczną ochronę przed utratą ciepła i hałasem.
Można było również zauważyć specjalistów, którzy w swojej ofercie mieli różnego rodzaju ceramikę i to nie byle jaką. Była tworzona indywidualnie pod potrzeby klienta.
Oczywiście mieliśmy okazję również spotkać i porozmawiać z firmami, które również jak my – zajmują się rozwiązaniami BIM lub chcą je wdrażać do swoich przedsiębiorstw. Widać, że zaczynają stawiać na wsparcie projektantów – to tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że idziemy w słusznym kierunku.
Pies geodeta.
To jedna z ciekawszych automatyzacji jaką widzieliśmy podczas targów. Może nie jest to odkrycie ostatnich miesięcy, lecz to i tak technologia, która dopiero podbija rynek. Pies robot skanuje teren, zbierając 360-stopniowe panoramy, wykonuje żmudne obliczenia i odwzorowania. Inżynierowie dzięki temu mogą śledzić postępy prac i planować kolejne zadania.
Spota wyposażono w aplikację nazwaną SpotWalk. Dzięki niej inżynierowie najpierw kierują psem zdalnie ze smartfona po całym placu budowy, by przemierzył go po raz pierwszy, jak na smyczy. To pozwala Spotowi zbudować cyfrową mapę, którą zapamiętuje i korzysta z niej już samodzielnie, bez pomocy człowieka. Kto wie co będzie następne – branża budowlana nie przestaje nas zadziwiać.
Podsumowując, targi BAU Monachium 2023 zdecydowanie za udane i nie powstrzymamy się od uczestniczenia w nich w kolejnej edycji.
BIM ALLY TOOLBOX wyposaży Twoją firmę w narzędzia i usługi, dzięki którym będziesz mógł efektywnie zarządzać współpracą zarówno z obecnymi, jak i nowo pozyskanymi architektami oraz inżynierami.